Google Ads Reklam

Google Youtube Reklam

2 Milyara yakın aktif kullanıcı…
En büyük ikinci arama motoru…
Her dakika 400 saatlik video yükleme…
Her gün 1 milyar saate yakın video izleme…


Evet, Youtube’dan bahsediyoruz. 2005 yılında hayata geçen, 2006 yılında Google tarafından satın alınan YouTube, şu an dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve en çok trafik alan ikinci internet sitesi ünvanına sahiptir.

Peki, pazarlamacılar Youtube hakkında ne düşünüyor?

Pazarlamacıların %78’i videoların iyi bir yatırım getirisi sağladığını söylüyor. Video kullanan işletmelerin %98’si 2019 yılında da bu yatırıma devam edeceğini belirtiyor. Youtube mobil reklamlar TV reklamlarına göre %84 daha fazla dikkat çekmektedir. (Hubspot) Youtube’da bir çok şekilde reklam verebilirsiniz. Bunların hepsi de video içermek zorunda değil. Örneğin arama ağı kampanyalarınıza, arama ağı iş ortaklarını dahil ederek Youtube’da yapılan aramalarda metin reklamlarınızı gösterebilir ya da görüntülü reklam ağını kullanarak görsel reklamlarınızı Youtube’da hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.


0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Youtube reklam vermeden önce bilmeniz gereken bazı metrikler
Youtube reklam modellerinden ve nasıl kampanyalar oluşturacağınıza değinmeden önce Youtube reklamlarını kullandığınız zaman karşılaşacağınız bazı metrikleri açıklamakta fayda var.

Google Ads Reklam

Gösterim (impression): Reklamınızın kaç kere gösterildiğini ifade eder. Reklamlarınızın kullanıcılardan bağımsız her gösterimi 1 gösterimi ifade eder.
Görüntüleme (view): Kullanıcıların videonuzun 30 saniyeden fazlasını (30 saniyeden az videolar için tamamını) izlemesi ya da videonuzla etkileşime geçmesiyle görüntüleme elde edilir.
Maks GBM (Max CPV): Maksimum görüntüleme başı maliyet, bir kullanıcının videonuzu izlemesi veya etkileşime geçmesi için ödemek istediğiniz maksimum tekliftir.
Ort GBM (Avg. CPV): Ortalama görüntüleme başı maliyet, videonuzu görüntüleyen veya etkileşime geçen kullanıcılar için ödediğiniz ortalama tutarı ifade eder.
Video oynatma yüzdesi: Kullanıcıların videonuzun ne kadarını izlediğini gösterir. Yüzdeleri %25, %50, %75 ve %100 olacak şekilde görebilirsiniz. Örneğin video’yu %50 izleyenlerin oranı %40 ise, görüntülemelerin %40’u videonuzun yarısından fazlasını izlemiş demektir.
Kazanılan görüntüleme: Kullanıcıların video reklamlarınızı görüntüledikten sonra 7 gün içinde kanalınızdaki başka bir videoyu izlemesi kazanılan görüntüleme elde etmenizi sağlar. Görüntüleme gibi paylaşım, beğeni, abone olma gibi etkilikler içinde kazanım elde edebilirsiniz.
Performans metrikleri: Eğer hesabınıza bir reklam verme hedefi (dönüşüm) tanımladıysanız. Elde ettiğiniz dönüşüm sayısı, dönüşüm başına maliyet, dönüşüm değeri gibi verileri de elde edebilirsiniz.

Youtube Reklam Modelleri
Google reklamlarını kullanarak Youtube’da arama ağı, görüntülü reklam ağı veya video kampanyalarla reklam gösterebilirsiniz.

Search: Metin reklamlar
Display: Görüntülü reklamlar (Display ads)
Display: Yer Paylaşımlı reklamlar (Overlay ads)
Video: Atlanabilir yayın içi reklamlar (In-stream)
Video: Atlanamayan yayın içi reklamlar (In-stream)
Video: Bumper reklamlar
Video: Discovery reklamlar


Videoların en az 12 saniye olarak önerilmesinin bir diğer sebebi ise YouTube Analytics’in 10 saniyeden kısa süreyle yapılan görüntülenmeleri izleyememesi ile de ilgilidir. Video uzunlukları ile ilgili de herhangi bir sınırlama yoktur.
Google Ads Reklam0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Bumper Reklamlar

Daha çok marka bilinirliği oluşturmak, kısa, akılda kalıcı bir mesajla Youtube kullanıcılarına ulaşabilmek için oluşturulmuş video reklamlardır.

Maksimum 6 saniyeye kadar videoları destekler. Bumper reklamlar kısa ve atlamaz oldukları için, özellikle mobil reklamlarda mesajı hızlıca vermek için ideal olabilir.

Reklamlar videoların başında, ortasında veya sonunda gösterim alabilir. Bumper reklamlar atlanamaz, kullacıların izledikleri videoya devam edebilmesi için reklamı kesinlikle izlemesi gerekir. Bumper reklamlar mobil veya masaüstü youtube sürümünde kullanılmaya uygundur.

Youtube, kullanıcıların karşısına arka arkaya birden fazla bumper reklam çıkarabilir. Bumper reklamları CPV teklif stratejisi ile kullanamazsınız, bu reklam modelinde sadece 1000 gösterim başına teklif verme seçeneği aktiftir.

Bumper reklam video gereksinimleri:

Video uzunluğu: Maksimum 6 saniye
Dosya biçimi: AVI, ASF, Quicktime, Windows Media, MP4 veya MPEG
Tercih edilen video codec’i: H.264, MPEG-2 veya MPEG-4
Tercih edilen ses codec’i: MP3 veya AAC
Çözünürlük: 640×360 (16:9) veya 480×360 (4:3) önerilir
Kare hızı: 30 FPS
En boy oranı: Sinemaskop olmadan yerel en boy oranı (örneğin: 4:3; 16:9)
Maksimum dosya boyutu: 1 GB0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Discovery Reklamlar

Discovery reklamlar, izlenen videoların yan tarafında, Youtube arama sonuçlarında veya Youtube mobil anasayfasında gösterim alabilirler.

Discovery reklamlarında videolar otomatik olarak başlamaz. Youtube kullanıcıları karşılaştıkları discovery reklamlarını tıklar ve videonun kendi sayasında reklam videosu gösterilmeye başlar. Bu yüzden bir bakıma görüntülü reklam ağına benzer. Kullanıcılar istemediği reklama maruz kalmaz.

Discovery reklamlarında kullanıcılara videonuzun ön izleme görelinin yanında 100 karakterlik video başlığı ve 35 karakterlik iki adet açıklamada ekleyebilirsiniz.

Discovery reklam video gereksinimleri:
Dosya biçimi: AVI, ASF, Quicktime, Windows Media, MP4 veya MPEG
Tercih edilen video codec’i: H.264, MPEG-2 veya MPEG-4
Tercih edilen ses codec’i: MP3 veya AAC
Çözünürlük: 640×360 (16:9) veya 480×360 (4:3) önerilir
Kare hızı: 30 FPS
En boy oranı: Sinemaskop olmadan yerel en boy oranı (örneğin: 4:3; 16:9)
Maksimum dosya boyutu: 1 GB

Youtube Reklam nasıl verilir?
Youtube’a reklam vermeye başlamak için öncelikle videonuzun Youtube’a yüklü olması ve politikalara uygun olması gerekmektedir. Video politikaları ile ilgili daha fazla bilgi için video reklamlarla ilgili gereksinimler sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Videonuzu kanala ekledikten sonra Google reklam hesabınızdan kampanyanızı kurmaya başlayabilirsiniz.

Youtube reklam vermeye başlayın;
Google Ads hesabınızın kampanyalar sekmesinden + Yeni Kampanya oluşturmaya başlayın.
Kampanya türü olarak Video seçeneğini seçin.
Kampanya alt türünü reklam vermek istediğiniz video reklam modeline göre belirleyin. ( atlanabilir yayın içi, bumper veya discovery reklamlar için özel video kampanyası seçeneğini seçebilirsiniz)
Oluşturacağınız kampanyanıza bir isim verin.
Harcamak istediğiniz maksimum günlük bütçeyi belirleyin.
Kampanyanızı yayınlamak istediğiniz başlangıç ve bitiş tarihlerini belierleyin (opsiyonel)
Kullanacağınız reklam türüne göre teklif verme seçeneğini ve reklamı yayınlamak istediğiniz ağları seçin.
Hedef kitlenizin bulunduğu ve kullandığı konum ve dil seçeneklerini ayarlayın.
İlk oluşturacağını reklam gurubuna isim verin.
Hedef kitlenizi belirleyin.
Maksimum tekliflerinizi tanımlayın.
Videonuzu ekleyin.

Adım adım Video reklam kampanyası oluşturma
Youtube’da video reklam vermeye başlamadan önce Youtube’a yüklü olan bir videonuzun olması gerekmektedir. Öncelikle reklam vermek istediğiniz video’nun Youtube kanalınızda yüklü olduğundan emin olmalısınız.

Opsiyonel
Ayrıca ilk video kampanyanızı oluşturmadan önce Youtube kanalınız ile Google Ads hesabınızı bağlamanızı öneririm. Google Ads hesabınız ile Youtube kanalınızı bağladığınızda video reklamlarınız hakkında daha kapsamlı istatistikleri Google reklam hesabınıza aktarabilir, kanalınızı ziyaret etmiş veya etkileşime geçmiş kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.
Google Ads Reklam

Google Ads hesabını Youtube Kanalı ile bağlama

Google Ads hesabınızda oturum açtıktan sonra ekranın sağ üstünde bulunan araçlar ve ayarlar menüsünün kurulum sekmesi altında bulunan bağlı hesaplar sayfasına gidin.
Bağlı hesapların altında bulunan Youtube sekmesine gelin ve ayrıntılara tıklayın.
Google Ads Reklam

Google Ads Reklam


Eğer kanalı sahibi iseniz direkt olarak kanalın sahibini seç ve Youtube’a git diyip kanalınız ile reklam hesabınızı bağlayabilirsiniz. Kanalı sahibi siz değilseniz bir bağlantı isteği talebi göndermeniz gerekiyor. İstediğiniz onaylandığı zaman Google Ads hesabınız ile Youtube kanalınız bağlanmış olacaktır.

Yeni kampanya oluşturun Bu adımı tamamladıktan veya atladıktan sonra ilk video reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öncelike Google Ads hesabınızın kampanyalar sekmesine gidin ve yeni bir kampanya oluşturmak için + kampanya simgesine tıklayın. Ardından kampanya türü olarak Video seçeneğini seçin.

Daha sonra yayınlamak istediğiniz, video reklam seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu örnekte Video Discovery reklamlar üzerinden ilerleyeceğiz onun için Özel video kampanyası seçeneği ile devam ediyoruz. Kampanya alt türünü belirledikten sonra kampanyanıza isim verebilirsiniz.


Google Ads Reklam

Teklif verme stratejisi

Reklam verme hedeflerinize uygun teklif stratejini belirleyin. *Kullanabileceğiniz teklif stratejileri seçmiş olduğunuz kampanya alt türüne göre değişiklik gösterebilir.

Bütçeler ve Tarihler

Kampanyanız için harcamak istediğiniz toplam bütçe veya belirleyeceğiniz günlük bütçeyi belirleyin. Dilerseniz reklamlarınızı ileri bir tarihte başlamasını sağlamak için planlayabilir veya kampanyanıza bir bitiş tarihi tanımlayabilirsiniz.

Ağ, Dil ve Konum

Reklamların yayınlanacağı ağı seçin. Bu özellik video reklamlarınızın formatına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin Discovery reklamlarını görüntülü reklam ağı iş ortaklarında gösterilmesini engellemek için bu alanı pasif konuma getirebilirsiniz. Ayrıca hedeflemek istediğiniz dil veya dilleri ve reklamları göstermek istediğiniz konumu belirleyin. Youtube Reklamlarınızın Performansını Artırmaya Yönelik Öneriler

Spesifik hedef kitle belirleyin
Google reklamlarında hedefleme seçenekleri reklam gurubu özelinde belirlenir. Youtube, aynı anda birden fazla hedefleme seçeneğini kullanarak reklam yayınlamanıza olanak sağlar.

Örneğin hedef kitlenizin ağırlığı 18-24 yaş aralığında, teknolojiye düşkün erkek kullanıcılardan oluşuyorsa. Reklam gurubunuzda demografik hedefleme seçeneğini kullanarak 18-24 yaş aralığı ve erkek kullanıcıları hedefleyebilirisiniz.

Demografik hedeflemeyi yaptıktan sonra hedef kitlenizi anahtar kelime, ilgi alanı, pazardaki kitleler, anahtar kelime gibi farklı bir hedefleme seçeneği ile biraz daha spesifikleştirmek isteyebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi daha niş hale getirebilirsiniz.

Hatta bir tık daha ileriye giderek farklı farklı reklam grupları oluşturarak aşağıdaki gibi bir hedefleme yapabilirsiniz.
Reklam grubu 1: Demografik hedefleme + anahtar kelime hedefleme
Reklam grubu 2: Demografik hedefleme + ilgi alanı hedefleme
Reklam grubu 3 Demografik hedefleme + pazardaki kitleler hedefleme


Eğer hala kitlenizin çok geniş olduğunu düşünüyorsanız alternatif olarak ikiden fazla hedefleme seçenğini kullanarakta reklam grupları oluşturabilirsiniz.
Reklam grubu 4: Demografik hedefleme + ilgi alanı hedeflem + anahtar kelime hedefleme
Reklam grubu 5-6…

Böylece tüm reklam bütçenizi tek bir atışta kullanmamış olursunuz. Reklam gruplarınızın performansını bir süre izledikten sonra iyi sonuçlar elde edemediğiniz reklam gruplarını duraklatabilir, bütçenizi daha verimli kullanabilirsiniz.

Youtube, Trueview reklamlarınıza harekete geçirici mesaj içeren CTA butonu eklemenize imkan sağlar. Böylece kullanıcıları internet sitenize yönkendirebilirsiniz. (normalde ekranın sol alt bölümünde bir hedef url’niz görünür fakat videonuza harekete geçirici mesaj eklediğiniz zaman daha belirgin ve dikkat çekici bir şekilde kullanıcıları internet sitenize yönlendirmeye teşvik edebilirsiniz. Harekete geçicirici mesajınız video üzerinde yer paylaşımı veya video reklamların yanında ek tıklama hedefi olarak gösterilebilir.

Hedef kitlenizin dikkatini çekin
Atlanabilir Trueview reklamlarında kullanıcıların reklamlarınızı atlamaması için pek fazla zamanınız yok bu yüzden videonuzun ilk saniyelerinde onların dikkatini çekecek, merak etmelerini ve videonun devamını izlemelerini sağlamaya yönelik mesajlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece videonuzun izlenme oranlarını artırabilirsiniz. Discovery reklamlarında ise videonuzun önizleme görseli ve reklamınızın başlık ve açıklaması doğrudan tıklama oranına etki edeceğinden dolayı videonuzun görüntülenme oranlarına doğrudan etki eder.

Youtube Reklamları ile ilgili sıkça sorulan sorular

Youtube’da reklam verebilmek için bir Youtube kanalına sahip olmalı mıyım?
Evet, Youtube’da reklam verebilmek için reklam videonuzun Youtube’da yer alması gerekmektedir. Youtube’da videonuzu sergilemeniz için de bir kanalınızın olması gerekmektedir.

Youtube’da video reklam vermenin maliyeti nedir?
Google Ads’in diğer reklam modellerinde olduğu gibi dilediğiniz şekilde günlük bütçe belirleyerek reklam verebilirsiniz.

Yayın içi atlanabilir reklamlar izlendiği zaman video izleme sayıları artar mı?
Hayır, atlanabilir reklamların izlenmesi videolarınızın organik gösterim sayıları üzerinde doğrudan bir etkisi olmamaktadır.

Dilediğim Youtube kanallarını hedefleyecek şekilde reklam verebilir miyim?
Evet, Youtube’da yerleşim hedeflemesi yaparak dilediğiniz kanal veya videoları hedefleyecek şekilde reklam verebilirsiniz.