Google Ads Reklam

Google Yeniden Pazarlama

İnternette sörf yaparken, sosyal medyada vakit geçirirken hiç takip edildiğinizi hissettiğiniz oldu mu? Hatta yaptığınız telefon konuşmalarında, yazışmalarında geçen bazı kelime öbekleriyle ilgili reklamlar görmeye başlayanlarınız?

Farkında olmasanız bile bu zamana kadar bir çok yeniden pazarlama kampanyası karşınıza defalarca çıktı ve kararlarınızı etkileme şansı buldu.

Bir saniyeliğine yakın zamanda yapmayı planladığınız tatil için yanınıza alacağınız ürünler üzerine bir araştırma süreci içerisinde olduğunuzu düşünün. Geçen akşam araştırdığınız ve satın almadığınız o güneş kreminin, gideceğiniz bölgede kiralamayı düşündüğünüz aracın reklamlarını yüksek ölçüde görmeye başlayacaksınız.

İşte bu süreç yeniden pazarlama kavramının temellerini oluşturmaktadır.

Öncelikle yeniden pazarlama kavramını ele alalım.


0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Remarketing Nedir?
Remarketing ya da retargeting olarakta nitelendirilebilen bu kavram özetle, daha önce websitenizi ziyaret etmiş, videolarınızla ya da uygulamanızla etkileşime geçmiş kullanıcıları tekrardan hedeflemenize sağlayan bir kampanya hedefleme seçeneğidir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

İnternet sitenize birden fazla kanaldan kullanıcılar gelebilir. Google reklamları, sosyal medya, mail pazarlama çalışmalarınız, serp sonuçları veya doğrudan gelen kullanıcılar. Bu kullanıcılar internet sitenizde farklı farklı davranışlar gösterir. Kimi internet sitenizle ilk tanıştığı sayfada sitenizi terk eder, kimi sunduğunuz ürünü sepete bırakır sitenizden ayrılır, kimisi de ödeme aşamasında sürpriz bir şekilde gösterdiğiniz kargo ücretini görüp tepki olarak internet sitenizden ayrılabilir.

E-ticaret sitenize gelen kullanıcıların sadece ortalama %2’si ilk ziyaretinde alışverişi tamamlamaktadır. Bu da geri kalan %98’in istenilen hedefleri tamamlamadan internet sitenizden ayrılması anlamına geliyor. Bu %98’lik kullanıcı içerisinde yatırım yaptığınız kanallardan gelen kullanıcılar da var tabi ki.

Düşünün internet sitenize yeni ziyaretçiler çekmek için dijital pazarlama kanallarına bütçe ayırıp reklam veriyorsunuz ve bu kullanıcıların %98’i satın alma işlemlerini tamamlamadan internet sitenizi terk ediyor. Yeniden pazarlama, bu kullanıcıları tekrardan hedeflemenizi sağlar.

Google Ads Reklam

Remarketing basitçe topladığınız dataları hedeflemenizi sağlar.

Bunun için öncelikli olarak internet sitenize bir izleme etiketi eklemeniz gerekir. Daha sonra internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıları eklediğiniz etiketler sayesinde izlemeye başlarsınız. Bu konuda sınırlarınızın ve yükümlülükleriniziz neler olduğunu incelemek isterseniz reklamverenlerin GDPR’ye uymalarına yardımcı olma kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Ardından bu topladığınız dataları hedefleyen reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Yeniden pazarlama kampanyaları doğru kullandığında, hem dijital pazarlamacılar hem de reklam verenler için önemli bir yer kaplamaktadır. Aslında tüketiciler için bile.. Şahsen ben, hiç ilgilimin olmadığı o kumaş pantolon reklamını göreceğime o an için ilgili duyduğum ürünlerin reklamlarını görmeyi tercih ederim. Bazen de bir ayrıcalık elde etmek tabi ki.

Remarketing kampanyalarını bu kadar önemli kılan noktalardan birisi de şüphesiz ki gösterdiği performanstır. Az önce kaçırdığımız, internet sitemize çektiğimiz kullanıcılara tekrar görünür olmanızı sağlar.

Ancak sadece internet sitesine girmiş alışverişi tamamlamamış kullanıcıları gruplayarak tekrar hedeflemeniz harikalar yaratmayabilir. Bunun gerek teknik gerek stratejik veya farklı sebepleri olabilir.

Bu yazımda yeniden pazarlama kampanyalarının nasıl çalıştığından, çeşitlerinden, performansını etkileyebilecek bazı unsurlardan bahsedeceğim.
Google Ads Reklam0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Bir de Retargeting var

Halen Remarketing ile Retargeting farklı hedefleme yöntemleri gibi algılanabiliyor.

Aslında ikisi de aynı kapıya çıkıyor.

Şöyle bakalım olaya, birisine yeniden pazarlama diğerine ise yeniden hedefleme diyoruz. Belki retargeting yani yeniden hedefleme yapısı gereği sadece reklamlarla hedefleme olarak algılanabilir.

Yeniden pazarlama yani remarketing ise kelime anlamına bakacak olursak marketing yani kullanıcıları tekrar pazarlama faliyetleri ile etkileşime geçirmeyi hedefler. Kullanılacak kanallardan bağımsız. Bir bakıma remarketing, retargeting terimini de kapsıyor diyebiliriz.

Ama bence bunların hepsini bir tarafa bırakın, İkisi de aynı şey abi ya diyip konuyu kapatalım.

Remarketing kampanyaları gerçekten işe yarıyor mu?

Ad blocker sevdalıları, sürekli aynı şeyi görmekten nefret eden bir kitlenin olduğunu görmezden gelemeyiz. Ancak deneyimlerimizden yola çıkarak bir dijital pazarlama uzmanı için yeniden pazarlama kampanyaları güçlü bir silah diyebiliriz. Konuyu veriye dayandırmak adına bir takım araştırma yaptım, kaynaklarıyla birlikte elde ettiğim istatistikleri paylaşmak istiyorum.


0532 345 95 11

Google Ads Reklam Sorularınız İçin 09:00 & 18:00 Saatleri Arası Çekinmeden Arayın


Yeniden hedeflenen kullanıcıların dönüşüm tamamlama oranı %43 daha yüksek

Bir çok internet kullanıcısı ürünleri satın almadan önce farklı farklı internet sitesini ziyaret edecek şekilde bir araştırma süreci geçiriyor. Remarketing kampanyaları bu süreci geçiren kullanıcıların davranışlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Yeniden pazarlama reklamlarınızı gören kullanıcıların ürünlerinizi satın alma oranı diğer kullanıcılara göre %70 daha yüksektir

Marka bilinirliğini hedefleyen pazarlamacıların tercihi
Adroll’da yayınlanan bir ankete göre pazarlamacıların %70’i marka bilinirliğini artırmak için remarketing kampanyalarını tercih ettiğini göstermektedir.

10 Kat yüksek tıklama oranı
Display remarking kampanyalarının tıklama oranları standart bir görüntülü reklamın tıklama oranından 10 kat daha yüksektir. Bu da doğrudan daha yüksek oranda etkileşim elde etmek demektir. Standart reklamlara göre %70 daha yüksek bir dönüşüm gerçekleştirme oranı olduğunu da göz önünde bulundurursak yeniden pazarlama kampanyalarının iyi fırsatlar yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Tüketicilerin %47’si izlendiğinden memnun

Pew Research Center’in yaptığı bir araştırmaya göre katılımcıların neredeyse yarısının markalardan daha iyi bir teklif elde etmek için mahremiyetlerinden fedakarlık yapabileceklerini göstermiş. Katılımcıların %32’si ise bunun tamamen kabul edilmez olduğu düşüncesinde.

Perakendecilik %27 oranla lider IAB tarafından yapılan bir araştırmada yeniden pazarlama kampanyalarından en fazla faydalanan sektörün perakendecilik olduğu görüşmüştür. Bunun devamında %17 ile medya, %10 ile teknoloji, %10 ile sağlık, %9 ile finans sektörü gelmektedir. Ajansların bu pastadaki payı ise %4’tür.

Kişiselleştirilmiş reklamlar sunmanızı sağlar:

İnternet sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları davranışlarına, baktıkları ya da ilgilendikleri ürünlere göre segmentlere ayırabilir. Her bir kitle için farklı mesajlarla yeniden pazarlama çalışmalarını aktif edebilirsiniz. Örneğin çok kategorili bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünün her kategori özelinde kişiselleştirilmiş reklamlar gösterebilirsiniz kitlenize. Hatta yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz bu kişiselleştirmeyi dinamik yeniden pazarlama kampanyaları ile bir tık daha öteye geçirebilirsiniz.

Daha yüksek dönüşüm oranı sağlar:

Yukarıdaki istatistiklerde de bahsettiğimiz gibi yeniden pazarlama kampanyaları standart görüntülü reklamlara göre daha yüksek dönüşüm oranına sahiptir. Bu da daha dönüşüm maliyetlerinizin azalmasını sağlar. Reklam bütçeleriniz kısıtlı ise eğer daha yüksek dönüşüm sayıları da elde edersiniz.

Marka bilinirliğine katkısı yüksektir:

Bir çok ziyaretçi emin olun ertesi gün internet sitenizin adresini bile hatırlamıyor. Yeniden pazarlama kampanyaları bu kullanıcılara tekrar tekrar markanızı göstermenizi sağlar.

Remarketing Hedefleme Çeşitleri

Yeniden pazarlama denildiğinde ilk akla gelen hedefleme yöntemi display reklamlardır. Ancak internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yeniden hedeflemenin bundan çok fazla yolu bulunmaktadır. Aşağıda bunlara kısaca değinelim.

Görüntülü reklam ağında yeniden pazarlama: Yukarıda bahsettiğim gibi standart yeniden pazarlama kampanyası olarakta nitelendirebiliriz. Yeniden pazarlama kitlelerinizi Google Display Network‘te hedefleme imkanı sağlar.

Dinamik yeniden pazarlama: Çok özelleştirilmediği taktirde standart yeniden pazarlama kampanyalarına benzer. Belirlemiş olduğunuz şablonları kullanarak kullanıcılara tamamen özelleştirilmiş bannerlar yerine baktıkları ürün veya hizmetlerinizle ile ilgili dinamik bir şekilde oluşturulan reklamlar gösterilir. Dinamik yeniden pazarlama kampanyalarını kullanabilmek için etkin bir veri feed’iniz olması gerekir.

Arama ağında yeniden pazarlama: RLSA (remarketing list for search ads) kampanyaları olarakta bilinir. Arama ağı kampanyalarınızda bulunan anahtar kelimelerin sadece yeniden pazarlama kitlesine gösterilmesini ya da bu kitlenize özelleştirilmiş teklif verilmesini sağlayabilirsiniz.

Remarketing List For Search Ads kampanyaları ile,
Remarketing kitlenize özel yeni anahtar kelimeler ekleyebilir,
Remarketing kampanyaları için özel reklam metni oluşturabilir,
Özel teklifler verebilirsiniz.

Gmail’de yeniden pazarlama: Yeniden pazarlama kampanyalarını Gmail kullanıcılarını hedefleyecek şekilde de oluşturma imkanı sunar. Reklamlar gmail gelen kutusunda tanıtımlar sosyal sekmelerinde gösterilir. Aynı zamanda içeriği mail gibi gösterilen geliştirilebilir bir şekilde de oluşturulabilir.

Genişletilmiş biçimde oluşturduğunuz Gmail reklamlarına form, video, görsel veya içerik ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda reklamla etkileşime geçmiş kullanıcılar reklamınızı kaydedebilir ya da bir başkasına yönlendirebilir edebilir.

Video yeniden pazarlama: Youtube’daki veya iş ortağı sitelerde yeniden pazarlama listelerinizi hedefleyecek şekilde video reklamlar gösterebilirsiniz. Ayrıca Youtube kanalınız ile etkileşime geçmiş kullanıcılar için de yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz. Bu kullanıcıları da diğer ağlarda hedefleyebilirsiniz.

Youtube kanalınızı kullanarak;
Kanalınıza abone olan,
Yayınladığınız bir video reklamı izleyen veya görüntüleyen
Kanalınızdaki bir videoyu izleyen, görüntüleyen, beğenen v.b
Kullanıcıları hedefleyecek şekilde kitleler de oluşturabilirsiniz.

Mobil Uygulamalarda yeniden pazarlama: Mobil uygulamaların içinde diğer ağları kullanarak yeniden pazarlama kitlelerini hedefleyebilirsiniz. Aynı zamanda eğer bir mobil uygulamanız varsa mobil uygulama etkileşimlerini ya da uygulama içi satın alımları artırmak için aynı internet sitenizi ziyaret eden kullanıcıları hedefler gibi mobil uygulamanızı kullanan kullanıcıları da hedefleyebilirsiniz.

Google Ads Yeniden Pazarlama
Google Ads‘te eğer daha önce hiç yeniden pazarlama kampanyası açmadıysanız bu bölümde adım adım tüm sürece değineceğiz. Eğer zaten bu kampanya modeline aşinaysanız ise bu bölümde bazı gözden kaçırılan, önemli sayılabilecek noktalara da değineceğiz.

Süreci 3 alt başlık üzerinden ele alacağız.
Yeniden pazarlama kodlarının entegrasyonu
Remarketing kitleleri oluşturma
Remarketing kampanyası kurulumu
Remarketing Kodlarının Entegrasyonu
Google Ads’te yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak için öncelikle hedefleceğiniz bir kitle kaynağının olması gerekiyor. Google kitle kaynağı oluşturma noktasında size bir takım seçenekler sunuyor. Bunlara bakacak olursak

Google Ads etiketi
Google Analytics bağlantısı
Youtube bağlantısı
Google Play bağlantısı
Uygulama verileri
Müşteri datası hedefleme

İnternet sitenize giren kullanıcıları hedef kitle olarak tanımlamak isterseniz ilk iki yöntemden birini tercih etmelisiniz. Google Ads etiketi ile Google Analytics bağlantısı arasındaki en büyük fark Google Analytics’in daha detaylı hedef kitleler oluşturmanıza imkan sağlamasıdır.